Skąd mogę wiedzieć, czy to depresja?

Zdiagnozowanie depresji nie jest niestety tak łatwe, jak potwierdzenie choroby tarczycy lub wysokiego ciśnienia. Osoba chora często nie chce uwierzyć w swoją diagnozę lub podaje nieprawdziwe informacje na temat swojego stanu psychicznego. Robimy tak, ponieważ obawiamy się, że tego rodzaju choroba pozostanie z nami już na zawsze – nawet w momencie, gdy będziemy czuć się dobrze to dalej będziemy oceniani przez jej pryzmat.

Trzeba uświadomić sobie tutaj, iż nie powinno to mieć nigdy znaczenia – najważniejsze jest to, aby dojść do siebie i odzyskać kontrolę nad własnym życiem, mimo, że cierpimy na depresję. Choroba to wszystko odbiera – nie mamy siły wykonywać swoich obowiązków, wstać z łóżka czy posprzątać w mieszkaniu. Warto tutaj pamiętać o tym, że nie musimy dzielić się z nikim naszą diagnozą – jeśli tak będzie nam łatwiej zaakceptować leczenie to jest to zrozumiałe. Warto mieć dodatkowe wsparcie – ale mnóstwo ludzi dalej nie chce zrozumieć chorób psychicznych i potrafią oni wyrządzić tylko jeszcze więcej krzywdy.  

Prawidłowa diagnoza 

Aby otrzymać dobrą diagnozę – musimy wybrać się do psychologa lub do psychiatry. Przeprowadzi on bardzo szczegółowy wywiad i wszystko będzie tutaj zależało od naszych odpowiedzi – jeśli pominiemy niektóre informacje to późniejsza diagnoza może być niestety nietrafiona. Trzeba na tym etapie pamiętać, że robimy to dla siebie i chcemy dowiedzieć się, co nam dolega – tylko wtedy taka wizyta ma sens. 

Z ostateczną diagnozą nie musimy się też od razu zgadzać. Jeśli naszym zdaniem depresja nie jest tym, co nam dolega – umówmy się na wizytę do innego specjalisty od zdrowia psychicznego. Mamy prawo otrzymać drugą opinie, bo bardzo wiele będzie zależało od tego, jakie leczenie zostanie u nas wdrożone. Depresja i choroba afektywna dwubiegunowa są na przykład leczone inaczej – a niestety zdarza się, że te właśnie problemy psychiczne są diagnozowane błędnie. 

Co mnie czeka? 

Nie zapominajmy o tym, że metody leczenia depresji są skuteczne i dla większości osób wystarcza sama terapia lub terapia w połączeniu z leczeniem farmakologicznym – zapisany może nam zostać Ketrel, Pramolan, Hydroxyzinum VP. Dobór odpowiednich tabletek może trochę potrwać, ponieważ musimy znaleźć taki lek, który nie będzie wywoływać skutków ubocznych – a psychiatra nie jest w stanie przewidzieć tego, jak zareaguje nasz organizm. 

Nie należy się obawiać leczenia – bardziej powinniśmy bać się tego, jak będzie wyglądało nasze życie w momencie, gdy nigdy nie poprosimy o pomoc i będziemy dalej żyć z depresją. Zaakceptowanie swojego problemu i zrobienie pierwszego kroku w kierunku wyzdrowienia to przejaw ogromnej odwagi. 

SZTUKA I MODA POLECA