Antyczne zegary – stojące, kominkowe czy wiszące? Na jakie warto się zdecydować?

Zakup antycznego zegara do domu, biura czy restauracji sprawi, że aranżacja zyska nietuzinkowy charakter. W sklepach ze starociami znajdziemy wiele ciekawych okazów, jednak jak wybrać najlepszy? Przedstawiamy krótki przewodnik po zegarach antykach, który pomoże w podjęciu decyzji także początkującym kolekcjonerom.

Jak wybrać antyczny zegar?

Na wybór antycznego zegara powinny mieć wpływ zarówno walory estetyczne jak i funkcjonalne, dlatego wcześniej trzeba przemyśleć kilka kwestii. Na początku warto zastanowić się jaki budżet możemy przeznaczyć na zakup. Znajdziemy modele za 250 zł, ale też takie za 20 000 zł, a cena będzie zależna od wieku, wielkości i materiału, z którego zrobiono zegar. 

Kolejną istotną rzeczą jest styl antyku, który powinien pasować do wnętrza – modele bogato zdobione nie sprawdzą się w nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach. Warto też wcześniej przemyśleć, gdzie chcemy umieścić zegar, bo modele o większych gabarytach wyglądają bardzo elegancko, jednak trudniej znaleźć dla nich miejsce. Podjęcie decyzji ułatwi poznanie najważniejszych typów zegarów – oto one!

Zegary stojące – antyki o ponadczasowym charakterze

Drewniane zegary stojące są niezwykle majestatyczne, a tym, co przykuwa do nich uwagę, jest ich ponadczasowy charakter. W każdym wnętrzu będą się prezentować naprawdę elegancko, jednak warto je wybierać przede wszystkim do dużych pomieszczeń z uwagi na ich gabaryty – wysokość takiego zegara może wynosić nawet 2 metry, a szerokość 50-60 cm. 

Dobrym pomysłem będzie ulokowanie ich w salonie koło biblioteczki, jadalni czy przestronnym przedpokoju. Szczególnie warte uwagi są modele wykonane z trwałego drewna dębowego subtelnie zdobione snycerką wokół tarczy i na skrzyni. Dużym zainteresowaniem kolekcjonerów cieszą się zegary z XVIII i XIX wieku w stylu eklektycznym i biedermeier, które doskonale sprawdzają się we współczesnych wnętrzach utrzymanych w eleganckiej stylistyce.

Stare zegary kominkowe – antyki o różnorodnych formach

Zegary kominkowe są znacznie mniejsze od modeli stojących, dlatego o wiele łatwiej znaleźć dla nich miejsce. Wystarczy ustawić je na komodzie lub półce, a wprowadzimy do aranżacji subtelną zmianę. Warto dodać, że w przypadku tych zegarów, bogactwo i różnorodność form może zadziwiać. 

W sklepach z antykami znajdziemy modele użytkowe o prostym designie pochodzące z lat 50. XX w., ale też okazy pochodzące z okresu secesji, wyróżniające się płynną linią, czy fantazyjnie rzeźbione zegary figuralne o tematyce religijnej i mitologicznej. 

Ta różnorodność jest widoczna także w wyborze materiałów – wyroby wytwarzano nie tylko z drewna, ale też marmuru, brązu, kamieni ozdobnych. Jeśli takie zegary antyki są tym, czego szukasz do swojego wnętrza, pełną ofertę znajdziesz pod tym linkiem: https://www.antyki-bronisze.pl/kategoria/zegary.

Zegary wiszące – antyki, na które nie potrzeba dużo miejsca

Ostatnim typem są zegary wiszące – chociaż warto zaznaczyć, że to pojęcie jest dosyć szerokie, to najbardziej popularne są modele z kukułką, drewnianą skrzynią i ścienne, które są płaskie. Ich największą zaletą jest to, że można je umieścić praktycznie w każdym pomieszczeniu, bo nietrudno o kawałek wolnego miejsca na ścianie. 

Oczywiście najbardziej uniwersalne pod tym względem są zegary naścienne, jednak okazy ze skrzynią i kukułką są bardziej oryginalne. Model z kukułką będzie wyglądał dobrze we wnętrzach utrzymanych w estetyce rustykalnej lub vintage, gdzie wokół jest dużo bibelotów, a klasyczny zegar z drewnianą skrzynią pasuje też do bardziej eleganckich aranżacji.

Antyczny zegar będzie oryginalną ozdobą wnętrza, która podkreśli wyjątkowy gust gospodarzy.

SZTUKA I MODA POLECA